Blog
Je kariérové poradenství i pro odborné střední školy?
Přidal: Eliška Kučerová, 3. 12. 2024
Potřeba kariérového poradenství na středních školách je často spojována především s gymnázii, kde studenti většinou vážně uvažují o dalším studiu na vysoké nebo vyšší odborné škole. Proto je pro ně klíčové zaměřit se na hledání vhodného studijního a…
Jak zavádět kariérové poradenství do výuky na ZŠ: tipy a nástroje
Přidal: Eliška Kučerová, 20. 8. 2024
Důvod, proč se ve škole věnovat kariérovému poradenství je zřejmý. Chceme žákům vytvořit dobré podmínky pro to, aby se mohli dobře rozhodnout, jakou studijní a profesní cestou se po ukončení základní školy vydají. Možnosti, které mají dnešní mladí…
Koučink v kariérovém poradenství
Přidal: Tibor Kučera, 3. 3. 2023
Koučování je proces, který je zaměřen na individuální řešení nějaké situace, je využíván jako nástroj osobního i profesního rozvoj - můžeme se s ním setkat ve firemním prostředí (kde je často zaměřen na zefektivnění komunikace, interních procesů a…
Ze školní praxe přímo na HPP
Přidal: Tibor Kučera, 22. 6. 2018
Pokud nevíte, jak se dostat k práci v oboru, který studujete, zkuste školní praxe. A ještě než začnete hledat, jestli něco takového váš obor nabízí, přečtěte si rozhovor s Jájou, knihovnicí která díky systému praxí pracuje v Moravské zemské knihovně…
Smysluplně i na cestách
Přidal: Tibor Kučera, 6. 4. 2018
Sedm minut pěšky na zastávku, hodinu a půl ve vlaku a pak dvacet minut tramvají. I tak může vypadat běžný den. Trávit desítky minut v dopravních prostředcích může být pěkná otrava. Nebo si z cestování můžete udělat čas pro sebe, něco nového se…
4 aplikace, za které vám poděkuje váš mozek
Přidal: Tibor Kučera, 22. 3. 2018
Není žádným tajemstvím, že s přibývajícím věkem náš mozek ztrácí na výkonu. A také není žádným tajemstvím, že trénink mozku je tou nejlepší cestou, jak jeho “měknutí” předcházet. A čím dříve člověk začne, tím lépe. Sudoku a křížovky jsou fajn, ty…
Mentální mapy: time management vizuálně
Přidal: Tibor Kučera, 27. 11. 2017
S konceptem myšlenkových nebo také mentálních map (obojí znamená totéž) poprvé přišel Tony Buzan. Jde o způsob, jak efektivněji zapojit náš mozek do plánování díky vizualizaci myšlenkových postupů. Podporuje práci s asociacemi, což má pozitivní vliv…
Eisenhowerův princip důležitosti a naléhavosti
Přidal: Tibor Kučera, 21. 11. 2017
Nejhorší je začít. A ještě horší je, když nevíte odkud začít. Střídat úkoly jako včelka pampelišky zkrátka není efektivní. Nakonec zjistíte, že jste během dne nic neudělali, protože jste přemýšleli, co udělat teď a co později. Pokud je právě tohle…