Pracovní listy pro volbu povolání na ZŠ
Přidal: Tibor Kučera, 1. 8. 2022
Slepá volba povolání?
Žáci si někdy volí profesní obor a studijní program nesystematicky a neberou v úvahu důležité aspekty jako je např. jejich osobnost či vlastní očekávání od budoucího pracovního života. Tato situace následně vede k tomu, že studenti předčasně odcházejí z vysokých škol či se při studiu nevěnují tomu, co je baví a na co mají talent. To má ve výsledku velmi negativní dopad jak na studenty samotné, tak i na celý vzdělávací systém. Co však žáci potřebují k tomu, aby mohli zvolit pro sebe vhodné povolání a k němu adekvátní studijní dráhu? Pokud máme udělat (jakékoliv) vědomé rozhodnutí, musíme mít dostatek dat, informací.
Informace jsou klíčem
*HLAĎO, Petr. Rozhodování žáků absolventských ročníků základních škol o další vzdělávací a profesní dráze: analýza na základě dotazníkového šetření a ohniskových skupin. Brno: Mendelova univerzita v Brně, 2013, 358 s. ISBN 978-80-7375-874-5.
Graficky zpracované pracovní listy pokrývající všechny tyto okruhy pro využití v hodinách či pro samostatnou práci najdete ke stažení na konci článku.
Pracovní listy - sebepoznání
Každý člověk má jiné předpoklady pro vzdělávání a vykonávání určitého povolání. Sebepoznání - tedy získání více informaci sám o sobě, umožňuje žákům poznat svůj potenciál a následně také porovnat své predispozice s nároky zvolené navazující školy a profese. Tento typ pracovních listů žákům nabízí prostor k tomu, aby objevily své zájmy, schopnosti, vlohy a talenty, povahové rysy, potřeby apod.
- Jaké aktivity mě přirozeně motivují? Mohou říci, čím to je?
- Napadají mě nějaké nové příležitosti k věnování se aktivitám, které mě motivují?
- Napadá mě práce, ve které bych takové aktivity mohl/a dělat?
Co mi jde?
- Čeho si ve svém životě nejvíce cením?
- Co se mi v poslední době povedlo (i na maličkostech záleží)? Jak jsem toho docílil/a? (Ještě důležitější než samotný úspěch je poznat to, co tento úspěch umožnilo.)
- Co na mě ostatní oceňují (rodina, kamarádi, učitelé)? A co si o tom myslím já (jak mi to zní)?
Na čem mi záleží?
-
Čeho si na jiných lidech vážím?
-
Které hodnoty jsou pro mě důležité? (Dejte žákům seznam vybraných hodnot a nechte je vytvořit hodnotový žebříček)
Pracovní listy - svět práce
-
Nejprve jim nabídněte seberefektivní otázky ohledně jejich spokojenosti s výsledky testu (S čím ve výsledcích ne/ souhlasím? Co mě na výsledcích překvapilo? Proč? apod.)
-
Poté je odkažte na internetovou databázi profesí (např. Národní soustavu povolání), kde si každý vybere několik profesí, které reflektují jeho zájmový typ. Pokud žákovi v testu vyjde, že jeho primární zájmový typ je A = umělecký, do pracovního listu vypíše dohledané informace (např. příklady pracovní činnosti, požadavky na kvalifikaci k výkonu povolání, požadované kompetence, orientační výše mzdy) z databáze k profesím, jako je např. scénograf, kadeřník, fotograf apod.
Pracovní listy - vzdělání
-
Obsah studia
-
Co škola nabízí (praxe, stáže, projekty apod.)
-
Kdo tam učí
-
Atmosféra na škole
-
Lokalita
-
Cena
Jak s pracovními listy pro volbu povolání zacházet?
S pracovními listy pro volbu povolání můžete v rámci kariérového poradenství na ZŠ pracovat jak v individuálním poradenství, tak i ve skupinovém. Mohou fungovat jako autoevaluační (či sebereflektivní) nástroje, kdy si je žák vyplňuje a vyhodnocuje sám. Nad výsledky se poté setká s poradcem nebo je sdílení a reflexe výsledků součástí skupinové aktivity ve třídě. Máte-li zájem získat více informací a praktických tipů nejen pro práci s pracovními listy pro volbu povolání, vyzkoušejte Salmondo Akademii, bezplatný online kurz určený kariérovým poradcům. Kurz nabízí ucelený pohled na kariérové poradenství na ZŠ, a příklady aktivit pro skupinové a individuální poradenství včetně pracovních listů pro volbu povolání.
Pracovní listy ke stažení
Všechny uvedené pracovní listy v graficky atraktivní podobě, připravené k použití v rámci vyučovacích hodin si můžete ve verzi pro tisk stáhnout zde.Aplikace pro efektivní kariérové poradenství na ZŠ
Pokud vás zajímá alternativa k pracovním listům pro volbu povolání, doporučujeme se seznámit s naší aplikací Salmondo. Ta obsahuje všechny výše zmíněné oblasti zaměřené na na sebepoznání, informacích o trhu práce či vzdělávacích možnostech v pro žáky atraktivní formě webové aplikace. Kromě toho jsou její součástí i testové metody, které pomohou odhalit jejich silné stránky, talenty a charakteristické osobností rysy, které hrají pro volbu povolání zásadní roli. Více informací o aplikaci Salmondo najdete zde.